Everton a învins-o pe Tottenham Hotspur după o partidă în care s-au marcat 9 goluri

Meci interzis cardiacilor în Cupa Angliei! Everton a învins-o pe Tottenham Hotspur după o partidă în care s-au marcat 9 goluri şi s-a calificat în sferturile de finală. „Caramelele” s-au impus pe teren propriu cu scorul de 5-4 după prelungiri.

Oaspeţii au deschis rapid scorul în partida de pe „Goodison Park” în minutul 3 prin columbianul Davinson Sanchez , însă Everton a reuşit să marcheze apoi de trei ori pe parcursul primei reprize, prin Dominic Calvert-Lewin, Richarlison şi Gylfi Sigurdsson din penalty.

Tottenham a redus din handicap chiar înainte de pauză, prin Eric Lamela, iar apoi a restabilit egalitatea prin Davinson Sanchez, care a reuşit dubla în minutul 57.

Everton a revenit în avantaj graţie celui de-al doilea gol înscris de brazilianul Richarlison. Peste 6 minute,căpitanul lui Spurs, Harry Kane, a punctat la rândul său în minutul 83, ducând meciul în prelungiri. Gazdele au marcat golul victoriei şi al calificării printr-un alt brazilian, Bernard, în minutul 97.

Manchester City, liderul din Premier League, nu a avut, în schimb, nicio emoţie în această fază a competiţiei. Elevii lui Pep Guardiola au învins cu 3-1 formaţia de ligă secundă Swansea City.

Leicester City şi Sheffield United sunt celelalte două echipe care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, graţie victoriilor obţinute pe teren propriu, cu acelaşi scor de 1-0, în faţa formaţiilor Brighton şi respectiv Bristol City.