Daniela Cociu și Maria Olărașu au câștigat medalia de argint la Cupa Mondială din Szeget

Sportivii moldoveni continuă să cucerească medalii la Cupa Mondială de caiac-canoe. După ce Serghei Tarnovschi a câștigat sâmbătă medalia de aur, în prim plan au ieșit și reprezentantele sexului frumos. În competiția din Ungaria, Daniela Cociu și Maria Olărașu au obținut medalia de argint în proba de canoe dublu pe distanţa de 500 de metri. Sportivele au fost cronometrate cu timpul de 2 minute o secundă și 19 sutimi.

Cociu și Olărașu care sunt antrenate de campionul olimpic Victor Reneiski au fost depășite doar de ucrainencele Liudmila Luzan și Anastasia Cetverikova.

O zi mai devreme, Serghei Tarnvoschi a câștigat medalia de aur la aceeași competiție, doar că în proba de canoe pe distanța de 1000 de metri.

Totodată, Serghei, alături de fratele său mai mare Oleg s-au clasat pe locul 5 în proba de canoe dublu pe distanța de 500 de metri.