Chelsea, parcurs slab. Londonezii au pierdut partida cu Manchester City în etapa a 17-a din Premier League

Chelsea Londra nu se regăsește în actuala ediție a campionatului englez de fotbal. „Aristocrații” au pierdut cu 1-3 partida de pe teren propriu cu Manchester City în etapa a 17-a din Premier League.

În ultimele 7 meciuri disputate în toate competițiile, londonezii au obținut o singură victorie.

City, care este măcinată de COVID-19, a rezolvat jocul cu Chelsea încă din prima repriză, iar la pauză conducea cu scor de neprezentare pe „Stamford Bridge”.

Ilkay Gundogan i-a dus pe „citadini” în avantaj în minutul 18. Peste doar 3 minute, Phil Foden a marcat pentru 2-0. Kevin De Bruyne a înscris ultimul gol al primului mitan, cu 11 minute până la pauză.

Chelsea a redus din handicap în prelungiri prin Callum Hudson-Odoi.

Gruparea londoneză se află pe locul 8 în clasament în acest moment. De cealaltă parte, City este pe 5, la patru puncte distanță de liderul FC Liverpool care e pe primul loc.

Leicester continuă lupta pentru titlu în Anglia. „Vulpile” nu au avut probleme pe terenul echipei Newcastle United și au câștigat meciul cu 2-1.