Borussia Dortmund a învins Schalke-04 Gelsenkirchen cu scorul de 4:0

Bundesliga a revenit în forță după pauza cauzată de pandemie. În primul meci principial de la reluarea campionatului Borussia Dortmund a învins pe Schalke-04 Gelsenkirchen cu scorul de 4-0.

Erling Haaland a marcat primul gol după doar câteva minute de joc, iar până la pauză Raphael Guerreiro a dublat avantajul gazdelor.

În debutul reprizei secunde, Thorgan Hazard a înscris și el, iar ultimul gol din Revierderby a fost marcat de același Raphael Guerreiro.

La final de meci, jucătorii Borussiei Dortmund au mulțumit ”pentru susținere”… tribunelor goale.

Între timp, FC Leipzig a încheiat la egalitate partida de acasă cu SC Freiburg, scor 1-1. La golul lui Manuel Gulde, gazdele au răspuns prin Yussuf Poulsen.

Eintracht Frankfurt pe main a cedat pe tern propriu în fața formației Borussia Monchengladbach, scor 1-3. Alassane Plea a înscris chiar în primul minut, iar Marcus Thuram a dublat avantajul oaspeților în minutul 7.

După pauză, Ramy Bensebaini a înscris din penalty pentru 0-3, iar pe final Andre Silva a marcat golul de onoare al lui Eintracht.