Bayern Munchen, start fenomenal. Bavarezii au spulberat echipa Schalke în prima etapă a Budesligii

Bayern Munchen a început furibund noul sezon. Bavarezii s-au impus cu un neverosimil scor de 8-0 în fața formației Schalke-04 Gelsenkirchen în prima etapă a Budesligii.

Bayern a început recitalul pe Allianz Arena încă din minutul 4, atunci când Serge Gnabry a deschis scorul. Peste un sfert de oră, Leon Goretzka a dublat avantajul gazdelor, iar în minutul 31 Robert Lewandowski a majorat scorul la 3-0, înscriind din penalty.

Gazdele au continuat asediul la poarta adversă și după pauză. Gnabry a marcat golul 4, iar peste 12 minute a reușit hat-trikul, majorând scorul la 5-0.

Thomas Muller a înscris cel mai frumos gol al meciului după o pasă fenomenală a lui Lewandowski. Astfel scorul a devenit 6-0 în minutul 69.

Peste doar 2 minute Leroy Sane a înscris și el, acesta fiind primul său gol marcat în tricoul lui Bayern Munchen. Fotbalistul a fost transferat vara trecută de la Manchester City.

Scorul final a fost stabilit în minutul 81 de puștiul de doar 17 ani, Jamal Musiala, devenind astfel cel mai tânăr marcator al formației din Munchen în Bundesliga.

Câștigătoarea Ligii Campionilor, Bayern va juca următorul meci pe 24 septembrie. Atunci, bavarezii vor lupta pentru Supercupa Europei cu FC Sevilla. Partida va începe la ora 22:00 și va fi transmisă în direct de PRIME.