Bayern Munchen a surclasat cu 3-0 pe Olympique Lyon în cea de-a doua semifinală a Ligii Campionilor și a acces în marea finală a competiției.

Francezii au început mai bine partida de pe „Estadio Jose Alvalade” din Lisabona, dar Memphis Depay și Toko Ekambi au ratat, în primul sfert de oră, două ocazii monumentale de a deschide scorul.

Bavarezii i-au coborât pe adversari cu picioarele pe pâmânt în minutul 18, când Serge Gnabry a luat jocul pe cont propriu și a marcat cu un șut din afara careului.

Peste un sfert de oră tot el a dublat avantajul șinemții luau o opțiune importantă la calificareor.

Robert Lewandowski a închis tabela în minutul 88. Polonezul s-a înălțat peste apărătorii adverși și a reluat cu capul la o centrare a lui Joshua Kimmich dintr-o lovitură liberă. Atacantul polonez a ajuns la 15 goluri marcate în actuala ediție a celei mai prestigioase competiției inter-cluburi din Europa.

Bavarezii, care au câștigat toate partidele disputate în Liga Campionilor, s-au calificat în finală pentru prima dată din 2013.

În meciul decisiv gruparea din Munchen va întâlni pe Paris Saint-Germain. Meciul se va disputa duminică, 23 august, de la ora 22:00, și va fi transmis în direct de PRIME.