Bayern Munchen a cucerit pentru a 20-a oară Cupa Germaniei la fotbal

Bayern Munchen a cucerit pentru a 20-a oară Cupa Germaniei la fotbal! Echipa antrenată de Hans-Dieter Flick a învins-o pe pe Bayer Leverkusen cu scorul de 4-2, în finala desfăşurată pe Stadionul Olimpic din Berlin, cu porţile închise.

Bavarezii au controlat ostilitățile și au marcat de două ori în prima repriză prin David Alaba și Serge Gnabry.

Cel mai bun marcator al bavarezilor, Robert Lewandowski, a ieșit în evidență în minutul 59, când a reușit un gol spectaculos, profitând de o pasă a lui Manuel Neuer.

Cei de la Bayer Leverkusen nu au renunțat și a redus din handicap în minutul 63 prin Sven Bender.

Lewandowski a reușit „dubla” înainte de final, iar Kai Havertz a fost cel, care stabilit scorul final în prelungiri, când a transformat un penalty.
Bayern a reuşit astfel eventul, după ce a câştigat şi titlul în Bundesliga.

Echipa din Munchen a stabilit și un record impresionant, devenind singura formație din istoria fotbalului profesionist german care a câștigat 17 meciuri consecutive în toate competițiile.