ACCIDENTE ÎN SERIE LA MUGELLO: Opt piloți au abandonat pe parcursul cursei

Nebunie în Marele Premiu al Toscanei din cadrul Campionatului Mondial de Formula 1! Etapa a fost umbrită de mai multe accidente, iar opt piloți au fost nevoiți să abandoneze. Cursa desfășurată pe circuitul de la Mugello a fost întreruptă după doar două tururi, când Max Verstappen și Pierre Gasly s-au ciocnit.

La scurt timp, întrecerea a fost din nou oprită în urma unui acroşaj violent, în care au fost implicate mai multe monoposturi.

Un alt incident a avut loc în turul al 44-lea. Canadianul Lance Stroll a pierdut controlul mașinii și a ieșit în decor.

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a devenit câștigătorul cursei. Campionul mondial în exercițiu a triumfat în 6 din cele 9 etape disputate până acum.
Coechipierul său, finlandezul Valtteri Bottas a ajuns la final al doilea, iar thailandezul Alexander Albon de la Red Bull a completat podiumul. Hamilton este liderul clasamentului general, cu 190 de puncte.

Următorul Grand Prix din calendarul Formulei 1 va fi Marele Premiu al Rusiei, programat pe data de 27 septembrie, de pe circuitul de la Soci.