AC Milan, înfrângere usturătoare. "Rossonerrii" au pierdut meciul cu Atalanta

Liderul campionatului Italiei, AC Milan a suferit o înfrângere usturătoare aseară chiar pe teren propriu. „Rossonerrii” au fost învinși de Atalanta la scor de neprezentare.

Echipa din Bergamo a deschis scorul în minutul 26, prin Romero, care a înscris cu o lovitură de cap. La începutul reprizei secunde, Atalanta și-a dublat avantajul prin Ilicic, care l-a executat pe Donnarumma de la punctul cu var.

Duvan Zapata a fost cel care a stabilit scorul final de 3-0 în minutul 77.

AC Milan a suferit astfel a doua înfrângere în acest sezon din Serie A. Echipa antrenată de Stefano Pioli a rămas lider în clasament chiar dacă a pierdut partida de ieri. Internazionale Milano nu a reușit să profite de eșecul rivalei locale, remizând cu Udinese, scor 0-0. Astfel, Inter a ratat șansa de au urca pe primul loc.

AS Roma a obținut in extremis victoria în partida de pe teren propriu cu Spezia după un meci interzis cardiacilor. Cele două formații au marcat nu mai puțin de 7 goluri.

Gazdele au deschis scorul după 17 minute prin Borja Mayoral. La pauză a fost însă egal, după ce Picccoli l-a învins pe Lopez după o bâlbâială în careul Romei.

Spectacol a fost și în repriza secundă. În 7 minute s-au marcat 3 goluri. Roma a ănscris de două ori prin Farias și Karsdorp, iar Diego Farias a redus din diferență.

Spiritele s-au încins pe final. Daniele Verde a egalat la 3 pentru Spezia în minutul 90, dar Pellegrini a adus victoria Romei în al doilea minut al prelungirilor, stabilind scorul final de 4-3.

AS Roma este pe locul 3 în clasament, iar Spezia a ajuns pe 15.