Zimbru Chișinău a pus capăt seriei de 8 meciuri fără victorie în Campionatul Moldovei de fotbal

Zimbru Chișinău a pus capăt seriei de 8 meciuri fără victorie în Campionatul Moldovei de fotbal. „Galben-verzii” au învins în deplasare pe Codru Lozova cu scorul de 2-0, în etapa a 14-a a Diviziei Naționale.
A fost prima partidă jucată pe stadionul „Nicolae Simatoc” din Lozova. Gazdele au irosit mai multe ocazii de a marca și au încasat două goluri pe finalul jocului.

Artur Patraș a deschis scorul în minutul 77, iar Petru Neagu a închis tabela în penultimul minut după o acțiune pe cont propriu.

SIMION BULGARU, antrenor interimar Zimbru:„Sunt foarte bucuros. Demult ne-am dorit ca să vină cât mai repede acest câștig, ca jucătorii vor avea încredere. Poate nu a fost un meci foarte frumos, dar este important că am luat cele 3 puncte.”

SERGIU CHIRILOV, antrenor secund Codru:„Am început destul de bine, însă ocaziile care nu le-am fructificat ne-au costat, din păcate, destul de scump pe tabelă.”

Într-o altă partidă din cadrul aceleiaşi etape Speranța Nisporeni și FC Florești au încheiat la egalitate, scor 0-0.