Zenit Sankt Petersburg, campioana Rusiei la fotbal pentru a 7-a oară

Zenit Sankt Petersburg a devenit pentru a 7-a oară campioană a Rusiei la fotbal, cu patru etape înainte de finalul stagiuni. Discipolii lui Serghei Semak au învins, în deplasare pe FC Krasnodar cu scorul de 4-2.

Sardar Azmoun a deschis scorul în minutul 5 după o gravă eroare a defensivei adverse. Gazdele au egalat prin Daniil Utkin, iar apoi au ratat un penalty. Pe final de repriză, oaspeții au obținut o lovitură de la 11 metri, iar Artiom Dzyuba a transformat cu siguranţă de la punctul cu var.
În minutul 50, FC Krasnodar a egalat. Același Daniil Utkin a marcat un gol spectaculos.

Zenit a revenit repede în avantaj. Sardar Azmoun a înscris pentru 3-2, iar în minutul 72, Alex Sutormin  a stabilit rezultatul final.

Echipa a sărbătorit în vestiar cucerirea titlului.

„Desigur, sunt fericit. Băieţii au meritat prin atitudinea lor. Este… În aceste condiţii, este greu să munceşti, dar ne vom ascunde. Desigur, sunt fericit. Sunt emoţii de nedescris”, a afirmat antrenorul Zenit Sankt Petersburg, Serghei Semak.

Zenit şi-a apărat, astfel, titlul cucerit anul trecut.

Preluat de la: Publika.md