Tatiana Codreanu, vicepreședintele Partidului Național Moldovenesc, a făcut declarații tranșante despre realitatea politică din Republica Moldova și despre modul în care partidul de guvernare reacționează la critici. Potrivit acesteia, în loc să ofere rezultate concrete, PAS încearcă să discrediteze orice formă de nemulțumire publică, catalogând-o drept un atac orchestrat de opoziția pro-rusă.
„Poți să strigi ziulica întreagă că suntem la marginea prăpastiei și că ne ocupă rușii. E de-ajuns doar să pronunți „PAS” și se activează imediat ferma de trolli: „Sunteți cu rușii!”, „Am crezut în voi, dar criticați PAS!”, „Nu mai criticați, că o să vină rușii!” E așa de simplu să vezi de la un kilometru cum încearcă să se acopere cu aceleași fraze obosite, în continuă prostie.”
În opinia Tatianei Codreanu, Republica Moldova este din ce în ce mai dezbinată, iar dezamăgirea față de actuala guvernare crește. Această nemulțumire nu vine doar din interiorul țării, ci este vizibilă și din diaspora. Scăderea încrederii în PAS nu este doar o percepție izolată, ci o realitate politică determinată de lipsa rezultatelor și de avantajele pe care partidele pro-ruse le obțin într-un climat de instabilitate.
„Republica Moldova este tot mai împărțită, tot mai dezamăgită și tot mai vulnerabilă. Oamenii simt această ruptură, iar cei din diaspora, de la distanță, o văd și mai clar. Încrederea în cei care conduc astăzi țara scade. Nu pentru că o spunem noi, ci pentru că într-un vid al rezultatelor, partidele pro-ruse câștigă teren profitând de haosul politic creat.”
Vicepreședinta PNM consideră că, pentru a împiedica revenirea influenței rusești în Rep Moldova, partidul de guvernare trebuie să ofere mai mult decât scuze și justificări. Promisiunile neîndeplinite, precum o justiție funcțională, o economie stabilă și eliminarea oligarhilor, au contribuit la pierderea încrederii cetățenilor.
„Dacă PAS ar fi livrat ceea ce a promis – justiție funcțională, economie stabilă, o țară fără oligarhi, respect față de cetățean – aceste partide nu ar avea spațiu de manevrare.”
Criticile, în opinia sa, nu ar trebui să fie percepute ca un pericol, ci ca o formă de responsabilizare. A ignora realitatea și a reprima opiniile contrare nu face decât să favorizeze partidele care exploatează nemulțumirea populară.
„Noi criticăm tocmai pentru că vrem o Moldovă europeană adevărată, nu o democrație de fațadă, unde orice întrebare sau nemulțumire e catalogată drept „dușmănie”. Nu poți construi încredere blocând criticile și ignorând realitatea.”
Codreanu avertizează că, în această situație, cei care câștigă sunt exact forțele politice care promit soluții rapide și populiste, exploatând disperarea oamenilor.
„Cine câștigă? Exact: cei care își cumpără voturile cu bani murdari, promisiuni goale și mesaje pline de ură. Cei care profită de disperarea oamenilor, oferindu-le soluții rapide, dar periculoase.”
În final, vicepreședinta PNM trage un semnal de alarmă: partidul de guvernare nu riscă să piardă puterea din cauza criticilor, ci din cauza propriilor decizii greșite și a refuzului de a accepta realitatea.
„PAS nu riscă să piardă puterea din cauza criticilor – o pierde din cauza propriilor greșeli și a aroganței. Când confunzi critica sănătoasă cu atacul și ignori vocea cetățenilor, dezamăgirea nu mai poate fi evitată. Și când ai mințit oamenii, amânând reforme esențiale, blocând inițiative și rebrănduind corupția sub alte forme, niciun discurs – oricât de bine scris – nu mai salvează nimic.”
Mesajul Tatianei Codreanu este clar: guvernarea trebuie să își asume responsabilitatea și să ofere rezultate concrete, nu doar discursuri și justificări.
Preluat de la: Timpul.md