Speranța Nisporeni a obținut a doua victorie în Divizia Națională de fotbal

Speranța Nisporeni a obținut a doua victorie la rând în Divizia Națională de fotbal. „Alb-albaștrii” au învins pe Codru Lozova cu 1-0 într-un meci al etapei a 8-a de campionat. Singurul gol a fost marcat de ucraineanul Oleksandr Ermacenko, în minutul 23.

În minutul 70, Speranța a obținut un penalty, după ce Constantin Sandu a fost faultat în careu. Același Sandu a executat lovitura de la punctul cu var, însă portarul lozovean Vladislav Butuc a reuşit să apere.

Speranța Nisporeni este pe locul 7 în clasamentul Diviziei Naționale, cu 8 puncte la activ, iar Codru Lozova – pe locul 10, ultimul, fără puncte acumulate.

Este de menționat faptul că în partida de aseară la Speranța au fost titulari Mihai Bolun, Alexandr Nasonov și Matvei Guiganov, jucătorii suspendați pe un an din orice activitate fotbalistică pentru participare la trucarea meciurilor. Suspendarea acestora a intrat în vigoare începând de astăzi, 5 august.