Simona Halep a revenit victorios în circuitul WTA

Simona Halep a revenit victorios în circuitul WTA după o pauză de şase luni provocată de pandemia de coronavirus. Tenismena din Constanța a învins-o cu 6-1, 1-6, 7-6 pe slovena Polona Hercog la capătul unei partide dramatice în primul tur al turneului WTA de la Praga.

Românca, principala favorită a competiției din capitala Cehiei, a început partida cum nu se putea mai bine și a câștigat primul set la pas.

Lucrurile s-au schimbat radical în setul al doilea, în care Hercog, numărul 46 mondial, a pierdut un singur game, la fel precum Simona în primul.

Actul decisiv a fost unul plin de emoții. Românca a ratat 6 mingi de meci, dar în cele din urmă a obținut victoria la tie-break.

În turul doi Simona Halep o va întâlni pe reprezentanta țării-gazde, Barbora Krejcikova, aflată pe locul 118 în ierarhia WTA.