Sheriff Tiraspol a făcut spectacol în meciul de acasă cu Codru Lozova

Sheriff Tiraspol a făcut spectacol în meciul de acasă cu Codru Lozova din cadrul etapei a treia a Diviziei Naționale de fotbal. „Viespile” s-au impus cu 6-0 pe teren propriu și rămân pe primul loc în clasament.

Gazdele au pornit ca din tun şi columbianul Frank Castañeda a deschis scorul în minutul 11.

Opt minute mai târziu, conaţionalul său William Sinistérra a dublat avantajul gazdelor după un corner, iar ucraineanul Andrii Bliznicénko a înscris și el în minutul 33 şi soarta partidei era pecetluită.

În ultimele cinci minute de până la pauză, „şerifii” au mai marcat de două ori, prin zimbabweanul Alec Mudímu și acelaşi Frank Castañeda, iar la începutul reprizei secunde liberianul Peter Wilson a înscris ultimul gol al meciului.

Tiraspolenii au maximum de puncte acumulate în cele trei etape, 9.

Într-o altă partidă de aseară, Petrocub Hâncești a învins fără drept de apel pe FC Florești, scor 4-0. În prima repriză a partidei de la Tighina, unde floreştenii îşi joacă în acest sezon meciurile „de acasă”, Sergiu Plătică a marcat primele două goluri, iar în cea de-a doua Vladimir Ambros și Ilie Damașcan au punctat și ei câte o dată fiecare. Şi astfel, cu 7 puncte la activ, „petroliştii” au rămas solitari pe treapta a doua a clasamentului.

În această seară, etapa a treia va continua cu meciurile Zimbru Chișinău – Sfântul Gheorghe Suruceni și Dinamo-Auto Tiraspol – Dacia-Buiucani Chișinău.

Preluat de la: Publika.md