Sfântul Gheorghe Suruceni și-a revenit după eșecul suferit în finala Cupei Republicii Moldova

Sfântul Gheorghe Suruceni și-a revenit după eșecul suferit în finala Cupei Republicii Moldova. Gruparea din raionul Ialoveni a surclasat-o pe teren propriu cu 5-1 pe Codru Lozova, în prima etapă a noii ediții a Diviziei Naționale de fotbal.

Gazdele au condus cu 2-0 la pauză grație golurilor marcate de Dumitru Mandrîcenco și Victor Stână.

Spectacolul a continuat și în repriza secundă. Stână a realizat dubla, iar Eugen Slivca a înscris cel de-al patrulea gol al „sfinților”.

Codru Lozova a marcat golul de onoare cu un sfert de oră până la final prin Ion Ibrian, iar
mijlocașul gazdelor Alexandru Suvorov a închis tabela în al patrulea minut de prelungiri, după ce a transformat un penalty.

SERGIU CEBOTARI, antrenor Sfântul Gheorghe Suruceni: „Pe teren au intrat băieții care nu au jucat în finală. Mi-a plăcut atitudinea lor și dorința de a demonstra că merită să fie titulari în meciul următor. Din acest motiv am avut atât de multe șuturi spre poarta adversă, fiecare a vrut să înscrie.

DENIS CALINCOV, antrenor Codru Lozova: „Ne confruntăm cu probleme de lot. Au jucat copiii de la școala de fotbal. Nu pot să dau vina pe ei. Totodată, băieții s-au dăruit pe teren.”

Într-o altă partidă, Milsami Orhei a terminat la egalitate disputa cu Petrocub-Hâncești, scor 0-0.