Sfântul Gheorghe Suruceni a ratat șansa să urce pe locul doi în clasamentul Diviziei Naționale de fotbal

Sfântul Gheorghe Suruceni a ratat șansa să urce pe locul secund în clasamentul Diviziei Naționale de fotbal. Vicecampioana a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu Codru Lozova, din cadrul etapei a zecea.

Oaspeții au condus la pauză datorită golului marcat de Vasile Cojocaru.
„Sfinții” au restabilit echilibrul în minutul 63 prin Dumitru Mandrîcenco.

Finalul meciului a fost unul incendiar. Inițial Codru a preluat conducerea după autogolul portarului Maxim Railean în penultimul minut de joc.

Sfântul Gheorghe a replicat imediat și a egalat în primul minut de prelungiri prin Eugen Slivca.

Gruparea din Suruceni s-a aruncat în atac și ar fi putut obține victoria, însă portarul lozovenilor Mihail Kizeev a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Evgheni Smirnov la ultima fază de joc.

SERGIU CEBOTARI, antrenor Sfântul Gheorghe Suruceni: „Când trebuia să marcăm, nu am marcat. Există asemenea meciuri. Valoarea echipei demonstrează dacă formația poate să treacă de aceste obstacole sau nu. Din păcate, nu am fost pregătiți pentru asta. Este o lecție bună pentru noi.”

După 9 înfrângeri la rând, Codru a acumulat primul punct în actuala ediție a Campionatului Moldovei de fotbal.

De partea cealaltă, Sfântul Gheorghe a egalat la puncte formația Petrocub-Hâncești.
Cele două echipe împart locurile 2-3 în clasament, fiind la 8 puncte distanță de Sheriff Tiraspol.