Prestaţie neconvingătoare a galben-verzilor. Zimbru Chișinău a pierdut meciul cu FC Florești

Zimbru Chișinău continuă prestația neconvingătoare în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal. În etapa a opta a campionatului „galben-verzii” au pierdut cu 0-2 meciul de pe teren propriu cu nou-promovata FC Florești.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 51 prin Dmitri Semirov în urmă unei greșeli comise de mijlocașul «zimbrilor» Ion Postică.

Elevii lui Vlad Goian nu şi-au mai revenit și au încasat încă un gol. Serghei Bobrov a marcat cu capul al dolea gol al oaspeților cu 6 minute până la final.

Gruparea din Chişinău este penultima clasată, iar FC Florești a devansat-o urcând pe locul 8.

Într-o altă partidă, Sfântul Gheorghe a învins la Suruceni cu 2-1 o altă echipă din capitală, Dacia-Buiucani. Vicecampioana a rezolvat ecuația câştigătoarei încă până la pauză, desprinzându-se la 2-0 grație golurilor înscrise de Dumitru Mandrîcenco și Roman Volkov.

„Dacii” au redus din handicap în minutul 81 prin Ioan-Călin Revenco, care a transformat un penalty. Golul încasat le-a provocat emoții «sfinților», însă gazdele au rezistat și au obținut victoria. Echipa din Suruceni este pe treapta a treia, iar Dacia-Buiucani împarte cu Dinamo-Auto Tiraspol locurile 5-6.