Performanţă răsunătoare în sportul moldovenesc! Victor Sterpu a câștigat medalia de aur la Campionatul European de seniori

Performanţă răsunătoare în sportul moldovenesc! Judocanul Victor Sterpu a câștigat medalia de aur la Campionatul European de seniori, desfășurat în capitala Cehiei, Praga.

Sportivul originar din localitatea Bulboaca, raionul Anenii Noi, a făcut furori la competiția continentală, reușind în drumul spre glorie să treacă de adversari redutabili. În finala categoriei de greutate de până la 73 de kilograme, Sterpu l-a învins pe nimeni altul decât georgianul Lașa Șavdatuașvili, campion olimpic în 2012 și medaliat cu bronz la Olimpiada din 2016.

Victor Sterpu are 21 de ani și a câștigat al treilea său titlu european din carieră. Săptămâna trecută, el a cucerit medalia de aur la competiția continentală rezervată sportivilor cu vârsta de până la 23 de ani, iar în 2019 a urcat pe prima treaptă a podiumului la Europenele de tineret, unde au participat sportivi cu vârsta de până la 20 de ani.

La ediția din acest an a Campionatului European de judo, țara noastră este reprezentată de 7 sportivi. Cu o zi mai devreme de performanța lui Sterpu, Denis Vieru a câștigat medalia de bronz în categoria de greutate de până la 66 de kilograme.

La Europenele de la Praga participă în total 345 de judocani din 40 de țări.