O nouă victorie pentru RB Salzburg. Discipolii lui Jesse Marsch a cucerit pentru a 7-a oară și al doilea an consecutiv Cupa Austriei

RB Salzburg a cucerit pentru a 7-a oară și al doilea an consecutiv Cupa Austriei. În finală, discipolii lui Jesse Marsch au învins fără drept de apel echipa de ligă secundă, Austria Lustenau, scor 5-0.

Dominik Szoboszlai a descis scorul dintr-o lovitură liberă, iar apoi mijlocașul echipei adverse, Dominik Stumberger, a marcat în propria poartă, stabilind rezultatul la pauză.

În repriza secundă, RB Salzburg a continuat să domine autoritar, iar Noah Okafor, Majeed Ashimeru și Sekou Koita au înscris câte un gol.

Meciul s-a disputat fără spectatori pe stadionul din oraşul Klagenfurt, iar la decernarea trofeului, jucătorii lui RB Salzburg au respectat regulile de distanțare socială.

Trupa lui Jesse Marsch poate obține și titlul național. Înaintea startului play-off-ului, RB Salzburg se află pe primul loc, având trei puncte avans față de LASK Linz.

Campionatul de fotbal al Austriei va fi reluat pe 2 iunie.