Naționala de fotbal a Republicii Moldova a încheiat cu înfrângere parcursul în Liga Națiunilor

Naționala de fotbal a Republicii Moldova a încheiat cu o înfrângere parcursul în Liga Națiunilor. „Tricolorii” au pierdut cu 0-1 partida de la Priștina cu selecționata statului Kosovo și au suferit al cincelea eșec consecutiv în această competiție.

Discipolii lui Engin Firat au început curajos confruntarea și și-au creat câteva ocazii la poarta adversă.
Totuși, cei care au marcat au fost gazdele. Lirim Kastrati a devenit autorul singurului gol al meciului, în minutul 31.

După pauză, reprezentativa noastră ar fi putut egala prin căpitanul Igor Armaș, însă balonul șutat de el a trecut pe lângă bară.

În minutul 85 kosovarii au rămas în inferioritate numerică. Ibrahim Dresevic a fost eliminat în urma unui fault comis asupra lui Ion Nicolaescu din postura de ultimul apărător.

Din păcate, „tricolorii” nu au reușit să profite de avantajul omului în plus pe teren.

Reprezentativa Moldovei s-a clasat pe ultimul loc în grupă și va juca cu selecționata similară a Kazahstanului barajul pentru a rămâne în a treia ligă valorică a competiției. Meciurile vor avea loc în martie 2022.