Meciuri de foc în ligă. Manchester United a câștigat partida cu Paris Saint-Germain

Manchester United a câștigat cu 2-1 derby-ul grupei H din Liga Campionilor cu Paris Saint-Germain.

Englezii au deschis scorul prin Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 23. Lusitanul a ratat inițial lovitura de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Anthony Martial.

Arbitrul a decis însă repetarea loviturii, după ce portarul Keylor Navas nu a ținut măcar un picior pe linia porții, așa cum prevede regulamentul. Fernandes n-a mai greșit a doua oară, iar United a intrat la pauză în avantaj.

Parizienii au restabilit echilibrul pe tabelă în minutul 55, când Martial s-a trasformat din înger în demon și a deviat balonul în propria poartă.

Totuși, „diavolii roșii” au fost cei care au dat lovitura până la final. După o acțiune luată pe cont propriu, Marcus Rashford, a reușit să înscrie golul victoriei în minutul 87.

Într-un alt meci al grupei H, echipa pentru care evoluează Alexandru Epureanu, Istanbul Bașakșehir, a pierdut cu 0-2 confruntarea din deplasare cu RB Leipzig. Fundașul a jucat toate cele 90 de minute. El a devenit al patrulea fotbalist moldovean, care a evoluat în grupele celui mai important turneu inter-cluburi din Europa. Nemții, semifinaliști ai ediției precedente, au marcat rapid două goluri, ambele prin Angelino. Spaniolul a punctat în minutele 16 și 20.

În grupa G, FC Barcelona a surclasat-o pe „Camp Nou” cu 5-1 pe Ferencvaros Budapesta. Lionel Messi, Ansu Fati, Philippe Coutinho, Pedri și Ousmane Dembele au punctat pentru catalani. De partea cealaltă, golul maghiarilor a fost marcat de Igor Haratin din penalty.

În această partidă, Messi a stabilit un nou record. Starul argentinian este primul fotbalist din istorie care a reușit să înscrie în 16 sezoane consecutive în Liga Campionilor.

Tot în această grupă echipa antrenată de Mircea Lucescu și Emil Caras, Dinamo Kiev, a fost învinsă pe teren propriu cu 0-2 de Juventus Torino. Omul meciului a fost spaniolul Alvaro Morata, care a realizat dublă.

Tot aseară Lazio Roma a dispus de Borussia Dortmund cu 3-1, iar Club Brugge a câștigat cu 2-1 partida cu Zenit Sankt-Petersburg.