Lewis Hamilton a câștigat Emilia Romagna Grand Prix, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1

Lewis Hamilton a câștigat Emilia Romagna Grand Prix, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Britanicul a obținut a 93-a victorie din carieră și este lider detașat în clasamentul piloților. Echipa sa, Mercedes, a cucerit al şaptelea titlu consecutiv de campioană mondială la constructori, un nou record pentru Formula 1.

Sextuplul campion mondial a plecat în cursă de pe locul doi al grilei de start și chiar a ajuns pe poziția a treia, după ce a fost depășit de olandezul Max Verstappen.

Hamilton a devenit lider în turul 19, a intrat la boxe destul de târziu, după 30 de tururi, iar apoi a început să se distanțeze de colegul de echipă, finlandezul Valtteri Bottas, care a pornit din pole position.

În cele din urmă, Bottas a sosit al doilea, iar pe trei a terminat Daniel Ricciardo de la Renault.

Cursa nu a fost lipsită de incidente. Max a abandonat după ce i-a explodat un pneu, Alexander Albon s-a răsucit pe pistă, George Russel s-a izbit de gardul de protecție și a fost nevoit să abandoneze, iar Lance Stroll a intrat în viteză și a fost la un pas să provoace un accident serios.

Hamilton este liderul clasamentului general, cu 85 de puncte avans față de Bottas.

Cea de-a 14-a etapă a stagiunii, Marele Premiu al Turciei, va avea loc pe 15 noiembrie, la Istanbul.