Juventus, salvat de Cristiano Ronaldo. "Bătrâna Doamnă" a încheiat la egalitate meciul cu Atalanta Bergamo

Juventus Torino a trăit periculos, fiind la un pas de înfrângere în etapa a 32-a a Seriei A italiene. „Bătrâna Doamnă” a încheiat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Atalanta Bergamo, scor 2-2.

Oaspeţii au deschis scorul după un sfert de oră de joc. Columbianul Duvan Zapata a înscris primul gol al partidei de la Torino după o acțiune impresionantă a argentinianului Alejandro Gomez. La începutul reprizei secunde, Juve a obținut un penalty, transformat de starul portughez Cristiano Ronaldo.

Cu doar 10 minute până la final Atalanta a revenit în avantaj grației golului spectaculos al ucraineanului Ruslan Malinovski.

În minutul 89, însă, Luis Muriel a comis henţ în careu și arbitrul a dictat din nou penalty pentru juventini. Acelaşi Cristiano Ronaldo a transformat lovitura de la punctul cu var și a stabilit scorul final, 2-2.

Juventus Torino este liderul clasamentului, are 8 puncte avans față de Lazio Roma și 9 față de Atalanta.

Între timp, Lazio a înregistrat a treia înfrângere consecutivă. Echipa lui Simone Inzaghi a pierdut meciul de acasă cu Sassuolo Calcio, scor 1-2. La golul lui Luis Alberto, oaspeții au replicat de două ori, prin Giacomo Raspadori și Francesco Caputo.

Sassuolo Calcio se află pe locul 8 în clasament.