FC Sevilla s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europei

FC Sevilla s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europei. Gruparea spaniolă a obținut o victorie concludentă – scor 2-0 – în faţa formației italiene AS Roma. Ambele goluri au fost înscrise în prima repriză de Sergio Reguilon şi Youssef En-Nesyri.

Partida s-a disputat pe teren neutru, în oraşul german Duisburg, iar câştigătoarea confruntării s-a decis în urma unui singur meci, deoarece cele două echipe nu au apucat să joace prima manşă a optimilor de finală înaintea declanșării pandemiei de coronavirus.

Aseară s-au mai jucat și alte trei partied în faza optimilor de finală și toate s-au terminat cu acelaşi scor, 1-0.

După înfrângerea cu 1-3 în meciul-tur, echipa lui Ianis Hagi, Glasgow Rangers nu a reuşit să întoarcă rezultatul în și a fost învinsă de Bayer Leverkusen. Singurul gol a fost marcat de Moussa Diaby în minutul 51.

Wolverhampton Wanderers și Olympiacos Pireu au făcut din nou spectacol. Prima manşă disputată în Grecia s-a încheiat nedecis, scor 1-1, iar în retur englezii au obţinut o Victoria la limită și s-au calificat. Atacantul Mexican Raul Jimenez a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 8.

Elenii ar fi putut duce meciul în prelungiri, dar golul lui Mady Camara a fost anulat corect pentru un ofsaid minuscul.

FC Basel și-a arătat din nou supremația în fața lui Eintracht Frankfurt. Elveţienii câştigaseră cu 3-0 partida-tur, iar în cea de-a doua manşă s-au impus și pe teren propriu cu 1-0 graţie golului marcat în minutul 88 de Fabian Frei.

Astfel s-au stabilit toate perechile din sferturile de finală ale competiţiei. Şahtar Doneţk va întâlni pe FC Basel, Manchester United va juca cu FC Copenhaga, Internazionale Milano va da piept cu Bayer Leverkusen, iar Wolverhampton Wanderers va confrunta pe FC Sevilla.

Meciurile se vor juca dintr-o singură manşă, pe terenuri neutre, şi sunt programate pentru 10-11 august în Germania.

Preluat de la: Publika.md