FC Barcelona, pas greșit în lupta pentru titlu în campionatul spaniol de fotbal. Catalanii au remizat pe "Camp Nou" cu Atletico

FC Barcelona a făcut încă un pas greșit în lupta pentru titlu în campionatul spaniol de fotbal. Gruparea catalană a terminat la egalitate, scor 2-2, disputa de pe teren propriu cu Atletico Madrid în cadrul etapei a 33-a din Primera Division.

În minutul 11, atacantul echipei oaspete Diego Costa a introdus balonul în propria poartă, însă câteva minute mai târziu, Atletico a beneficiat de un penalty.

Același Costa a ratat, dar norocul său a fost că arbitrul a decis repetarea loviturii de la 11. Madrilenii au schimbat imediat executantul și
Saul Niguez a reușit să egaleze, 1-1.

Gazdele au preluat din nou conducerea în minutul 50, când Lionel Messi a transformat și el un penalty, executând elegant, cu „scăriță”.

Starul argentinian a înscris astfel golul 700 din carieră.

Dar asta nu a fost totul. În minutul 62 arbitrul de centru le-a acordat încă o lovitură de la 11 metri madrilenilor. Tot Saul Niguez a executat-o și a stabilit scorul final.

Catalanii nu au putut face nimic până în final și au pierdut astfel încă două puncte extrem de importante. FC Barcelona se află la un punct distanță de liderul Real Madrid, care mai are de jucat în această etapă.

„Galacticii” vor găzdui mâine pe Getafe și s-ar putea duce la 4 puncte în față.

Preluat de la: Publika.md