Delegațiile celor două țări, conduse de vicepremierul chinez, He Lifeng, și secretarul american al Trezoreriei, Scott Bessent, au făcut schimburi aprofundate și constructive privind relațiile bilaterale economice și comerciale, politicile macroeconomice și alte subiecte de interes comun. Părțile au convenit să continue suspendarea tarifelor reciproce de 24% impuse de SUA și contramăsurile chineze pentru o perioadă de 90 de zile.
He Lifeng a subliniat că esența relațiilor economice și comerciale dintre Beijing și Washington este beneficiul reciproc, iar ambele părți au un interes comun și un spațiu larg de cooperare în domeniul comerțului și economiei. Cooperarea aduce cîștiguri comune, iar lupta duce la pierderi reciproce. Relațiile comerciale bilaterale stabile, sănătoase și durabile contribuie nu numai la atingerea obiectivelor reciproce de dezvoltare, ci și la promovarea dezvoltării și stabilității economiei mondiale. Ambele părți trebuie să consolideze cooperarea, să reducă neînțelegerile, să aprofundeze mecanismul de dialog și să obțină mai multe avantaje reciproce.
Partea americană a anunțat că relațiile economice și comerciale stabile au o importanță pentru ambele țări și chiar pentru economia globală și este dispusă să continue, alături de China, să soluționeze diferențele comerciale prin mecanismul dialogului bilateral și să obțină mai multe rezultate.
Preluat de la: Noi.md