Chelsea, victorie la limită. "Aristocraţii" au câştigat partida de acasă cu Norwich City

Chelsea Londra a câştigat cu 1-0 partida de acasă cu Norwich City în deschiderea etapei a 36-a din Premier League.

Francezul Olivier Giroud a adus victoria „aristocraţilor” în cel de-al treilea minut de prelungiri al primei reprize, când a reluat balonul cu capul din interiorul careului mic.

Jucătorii lui Chelsea şi-ar fi putut majora avantajul în câteva rânduri, dar au irosit mai multe ocazii de gol.

Cu 63 de puncte acumulate, Chelsea este a treia clasată şi continuă lupta aprigă pentru calificarea în Liga Campionilor. Locurile 3 şi 4 în clasamentul final asigură participarea în cel mai important turneu inter-cluburi de pe continent.

Leicester City şi Manchester United impart treptele 4 şi 5, cu câte 59 de puncte fiecare şi cu un meci mai puţin jucat decât Chelsea.