BACKA TOPOLA – FCSB 6-6 (10-11 d. pen.) – Meci pentru istorie! Premieră absolută în Europa

Meciul FCSB – Backa Topola 6-6 (10-11 d. pen.), din turul doi preliminar al Europa League, a bătut toate recordurile din fotbalul european.

FCSB va juca în turul 3 preliminar al Europa League cu Slovan Liberec (Cehia), care a învins-o astăzi pe Riterai, scor 5-1;
FCSB va disputa meciul din turul 3 pe teren propriu. Data partidei este 24 septembrie;
Este prima partidă din istoria cupelor europene – peste 24.000 de meciuri în total – când ambele formații înscriu cel puțin 5 goluri (fără a fi luate în calcul loviturile de departajare).

Meciurile echipelor românești cu cele mai multe goluri în cupele europene (organizate de UEFA):
73/74, CCE: Dinamo-Crusaders 11-0
56/57, CCE: CDNA Sofia (Cska)-Dinamo Buc 8-1
79/80, UEFA: Alki Larnaka-Dinamo 0-9
98/99, UCL: Panathinaikos Athena-Steaua 6-3
19/20, EL: Gent-Viitorul 6-3
20/21, EL: Topola – FCSB 6-6

FCSB s-a calificat în turul trei preliminar al Europa League după un meci cu o desfășurare a evenimentelor demnă doar de "dramatismul" partidelor jucate în copilărie în curtea școlii. Backa Topola a avut 2-0 în minutul 14, doi eliminați, au fost prelungiri, iar după 120 de minute scorul a fost 6-6. La penaltiuri, formația bucureșteană s-a impus cu 5-4.

Pentru a înțelege mai bine ceea ce s-a întâmplat în Serbia este nevoie să prezentăm momentele importante ale partidei în ordine cronologică:
În minutul 14, era 2-0 pentru gazde după un început de meci în care FCSB a arătat din plin că este decimată de cazurile de Covid-19.
În minutul 44, la 2-1 pentru Topola (a marcat Coman ’25) a fost eliminat Ponjevic de la gazde. La pauză sârbii aveau avantaj minim.
După alte răsturnări de scor, FCSB a ajuns să aibă 4-3 în minutul 93. Nu a fost suficient, iar Tomanovic a trimis meciul în prelungiri în minutul 94.
În prelungiri, Siladji (103′) a fost eliminat, iar FCSB avea doi jucători în plus pe teren.
Au mai urmat patru goluri în prelungiri, iar partida s-a încheiat 6-6 (nu, nu a urmat un tiebreak) după 120 de minute de joc.

La penaltiuri, toti jucătorii de la FCSB au marcat, în timp ce de la gazde a ratat Banjac. A fost 5-4 la loviturile de departajare pentru formația bucureșteană, iar calificarea a venit după un meci halucinant.
Au marcat în 120 de minute: Milicevic ’11, Duronjic ’14, Lukic ’51, Tomanovic ’90+4, ‘117, Tumbasevic ‘105+1 / Fl. Coman ’25, Man ’50, ’63 – pen., 104, Balaz ’90+3 – aut., Petre ‘108.