Dacia-Buiucani, debut în forţă. Discipolii lui Andrei Martin au învins Zimbru Chișinău

Dacia-Buiucani a debutat cu o victorie pe prima scenă a fotbalului din Republica Moldova. Nou-promovata a învins pe Zimbru Chișinău cu 1-0.

Discipolii lui Andrei Martin au fost mai activi în atac, iar din minutul 64 au jucat în superioritate numerică, după ce Ion Postică a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault dur comis asupra lui Gheorghe Suciu.

Dacia-Buiucani a înscris primul gol în Divizia Națională de fotbal prin Vadim Crîcimari, în minutul 69.

„Toți au muncit pentru această victorie, au luptat foarte mult. A fost dăruire în teren, pasiune”, a declarat Andrei Martin, antrenor Dacia-Buiucani.

„Este clar că nimeni, niciodată nu vrea să piardă. Fotbaliștii noștri tineri, chiar și după eliminarea unuia dintre jucători, au demonstrat că au caracter, au creat o ocazie, puteau să egaleze”, a spus Vlad Goian, antrenor Zimbru Chișinău.

În etapa a doua a Diviziei Naționale, ediția 2020/2021, Dacia-Buiucani va juca cu Milsami Orhei, iar Zimbru Chișinău cu Speranța Nisporeni.