Ea a amintit că deja au trecut doi ani de la crearea acestui centru, perioadă în care statul a alocat fonduri substanțiale: „În 2025 s-au alocat peste 12 milioane de lei pentru acesta. În 2024, aproximativ 20 de milioane de lei. Peste 1 600 000 euro pentru o structură care trebuia să lupte cu fakeurile, dar care nu a livrat absolut nimic”.
În mesajul său, Tanea Crețu se arată nedumerită de aceste cheltuieli, în condițiile în care autoritățile continuă să avertizeze asupra pericolului dezinformării: „Acum aceleași autorități care au creat acest Patriot ca să lupte cu dezinformarea ne spun că soarta țării e în mare pericol din cauza dezinformării. O fi așa, dar de ce a dormit Patriotul vostru 2 ani?”, a punctat ea.
În final activista se întreabă care ar fi soluția, exprimînd dubii cu privire la capacitatea instituției de a funcționa eficient.
„Care e soluția? Încă un Patriot dacă se strică primul?”, a ironizat ea.
La 12 iulie 2025 acesta a fost redenumit în Centrul pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării, trecînd în subordinea Președinției.
Preluat de la: Noi.md