Rusia amenință România, spunând că oferă protecție aeronavelor din Ucraina: Cum răspunde Nicușor Dan

Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt ministerului rus de externe, a lansat joi, 24 iulie, o amenințare ce vizeazăm România, spunând că autoritățile române permite Ucrainei să folosească spațiul nostru aerian, în urma atacurilor rusești de luni, 21 iulie, din regiunile Kramatorsk, Sumî, Odesa și Kiev. Oficialul rus a criticat dur ”nepăsarea” autorităților române după ce patru avioane ucrainene au pătruns accidental în spațiul aerian românesc.

„Am luat act de comunicatul Ministerului Apărării din România din 21 iulie a.c., în care se menționează «intrarea neintenționată, timp de câteva minute, în spațiul aerian al României» a patru avioane militare ucrainene, care ar fi fugit de atacurile rusești asupra infrastructurii aeroportuare din vestul Ucrainei”, a declarat oficialul rus.

Reamintim că în noaptea de luni spre marți, forțele ruse au lansat o serie de atacuri cu bombe aeriene ghidate, drone, provocând victime și daune semnificative. Rusia a atacat Ucraina cu cu 426 de drone de atac de timp Shahed, precum și 24 de rachete.

Nicușor Dan răspunde amenințărilor din Rusia

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, cele patru avioane străine au fost detectate de sistemele radar în apropierea graniței cu România, incidentul fiind gestionat prin ridicarea de urgență a unor avioane F-16 românești și Eurofight Typhoon italiene.

”Mesajele liniștitoare și blânde adresate cetățenilor români, de genul totul este în regulă, «ai noștri au sosit», aceste avioane nu reprezintă o amenințare reală pentru securitatea națională, viața oamenilor sau proprietatea statului, contrastează puternic cu reacția isterică a Bucureștiului la tema intens mediatizată a «resturilor de UAV-uri rusești» care, din motive necunoscute, s-au trezit pe teritoriul român.

În plus, nu trebuie uitat că avioanele de luptă pilotate de piloți ucraineni se prăbușesc periodic, așa cum s-a întâmplat pe 22 iulie anul acesta în regiunea Volin cu un avion de vânătoare Mirage 2000. Acesta a fost livrat de francezi forțelor armate ucrainene în urmă cu aproximativ șase luni”, a spus Maria Zaharova.

Aflat la Austria, Nicușor Dan, președintele României, a fost întrebat ce părere are despre declarațiile Mariei Zaharova – cum că autoritățile de la București nu par a se gândi la riscurile pe car le implică intrarea accidentală a mai multor aparate de zbor ucrainene în spațiul aerian românesc.

„E total fals. Vă dați seama că am toate informările și nu s-a întâmplat asta”, a spus Nicușor Dan.


Preluat de la: Unimedia.info